Standard plemena Rhodéský ridgeback

(Rhodesian ridgeback)

FCI č. 146b

Skupina 6:

honiči, barváři a příbuzná plemena

Původ:

Jižní Afrika

Patronát:

JAR

Celkový vzhled:

Rhodéský ridgeback je statný, silný, svalnatý a aktivní pes, souměrné stavby těla, schopný velké vytrvalosti s dostatečnou rychlostí.

Charakteristika:

zvláštností plemene Rhodesian ridgeback je ridge, pruh srsti na hřbetě rostoucí opačným směrem k ostatní srsti. Ridge musí být zřetelný, ostře ohraničený, symetrický. Sestává z přední, rozšířené části, nacházející se nad kohoutkem, která je tvořena dvěma chlupovými víry – crowns (korunky) a nazývá se box. Celý box má být co nejsouměrnější, nesmí však tvořit více jak 1/3 délky celého ridge. Ridge se zužuje rovnoměrně směrem k bedrům do špičky a jeho šířka nemá překročit 5cm.

Temperament:

Ridgeback je důstojný, inteligentní, rezervovaný vůči cizím, ale bez příznaků útočnosti, nebo strachu.

Pohyb:

má Rhodéský ridgeback přímý, volný a živý

Hlava:

přiměřeně dlouhá, lebka protáhlá, mozkovna plochá, mezi ušima poměrně široká, v klidu bez vrásek. Stop je dobře vyznačený. Nos je podle barvy srsti černý nebo hnědý. Čenich je dlouhý, hluboký a silný, pysky jsou suché a těsně přiléhající.

Oči:

má Rodeský ridgeback posazené středně daleko od sebe, kulaté, jasné, zářivé s inteligentním výrazem. Barva očí odpovídá barvě nosu (u černého nosu tmavé, u hnědého jantarové).

Uši:

má Rhodeský ridgeback poměrně vysoko nasazené, středně velké, u kořene dosti široké, směrem k zaoblené špičce se postupně zužující. Přiléhají těsně k hlavě.

Zuby:

v silných čelistech tvoří dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus. Stojí rovně a jsou, zvláště špičáky a trháky dobře vyvinuty.

Krk:

má Rodeský ridgeback poměrně dlouhý, silný a bez volné kůže.

Tělo:

ne příliš široký hrudník, velmi hluboký a prostorný. Hrudní koš mírně klenutý, v žádném případě ne však sudovitý. Hřbet je silný, bedra jsou mocná, osvalená a lehce klenutá.

Končetiny:

hrudní končetiny jsou úplně rovné, silné, se silnými kostmi, lokty pevně přiléhají k tělu. Lopatky jsou šikmé, suché a svalnaté. Pánevní končetiny jsou suché, s jasně vyznačenými svaly, kolenní klouby jsou dobře zaúhlené, hlezna leží hluboko.

Tlapy:

kompaktní, s dobře klenutými články prstů, kulaté, odolné, polštářky jsou elastické, mezi prsty a polštářky je srst.

Ocas:

u kořene silný, není nasazený ani hluboko, ani nízko, směrem ke špičce se zužuje, nikdy není těžkopádný. Je nesený zdvižený mírně vzhůru, ale nikdy není zatočený nad hřbet.

Srst:

má být u Rhodéského ridgebacka krátká a hustá, hladká a zářivého vzhledu, ale nikdy zvlněná, nebo hedvábná.

Barva:

může být u Rhodéského ridgebacka světlepšeničná až červenopšeničná. Trup, končetiny a ocas v jednotné barvě. Povolují se malé bílé odznaky na hrudi a na prstech, avšak je nežádoucí mnoho bílých znaků na těchto částech těla, na břichu, nebo nad tlapami. Čenich a uši mohou být tmavší.

Velikost:

kohoutková výška Rhodéského ridgebacka – pes 63 – 68,5cm fena 61 – 66cm

Poznámka:

psi musí vykazovat dvě očividně normálně vyvinutá varlata, která se nalézají v šourku.